- Texas Go Math
- Big Ideas Math
- Engageny Math
- McGraw Hill My Math
- enVision Math
- 180 Days of Math
- Math in Focus Answer Key
- Math Expressions Answer Key
- Privacy Policy

## Eureka Math Grade 4 Module 1 Lesson 16 Answer Key

Engage ny eureka math 4th grade module 1 lesson 16 answer key, eureka math grade 4 module 1 lesson 16 sprint answer key.

Question 1. 2 m = cm Answer: 2 m = 2× 100 cm = 200 cm.

Question 2. 3 m = cm Answer: 3 m = 3× 100 cm = 300 cm.

Question 3. 4 m = cm Answer: 4 m = 4 × 100 cm = 400 cm.

Question 4. 9 m = cm Answer: 9 m = 9 × 100 = 900 cm.

Question 5. 1 m = cm Answer: 1 m = 1×100 = 100 cm.

Question 6. 7 m = cm Answer: 7 m = 7 × 100 = 700 cm.

Question 7. 5 m = cm Answer: 5 m = 5×100 = 500 cm.

Question 8. 8 m = cm Answer: 8 m = 8×100 = 800 cm.

Question 9. 6 m = cm Answer: 6 m = 6×100 = 600 cm.

Question 10. 1 m 20 cm = cm Answer: 1 m 20 cm = 1×100 cm 20 cm =100 cm 20 cm = 120 cm.

Question 11. 1 m 30 cm = cm Answer: 1 m 30 cm = 1×100 cm 30 cm = 100 cm 30 cm = 130 cm.

Question 12. 1 m 40 cm = cm Answer: 1 m 40 cm = 1×100 cm 40 cm = 100 cm 40 cm = 140 cm.

Question 13. 1 m 90 cm = cm Answer: 1 m 90 cm = 1×100 cm 90 cm = 100 cm 90 cm = 190 cm.

Question 14. 1 m 95 cm = cm Answer: 1 m 95 cm = 1×100 cm 95 cm = 195 cm.

Question 15. 1 m 85 cm = cm Answer: 1 m 85 cm = 1×100 cm 85 cm =185 cm.

Question 16. 1 m 84 cm = cm Answer: 1 m 84 cm = 1×100 cm 84 cm = 184 cm.

Question 17. 1 m 73 cm = cm Answer: 1 m 73 cm = 1×100 cm 73 cm = 173 cm.

Question 18. 1 m 62 cm = cm Answer: 1 m 62 cm = 1×100 cm 62 cm = 162 cm.

Question 19. 2 m 62 cm = cm Answer: 2 m 62 cm = 2× 100 cm 62 cm = 262 cm.

Question 20. 7 m 62 cm = cm Answer: 7 m 62 cm = 7×100 cm 62 cm = 762 cm.

Question 21. 5 m 27 cm = cm Answer: 5 m 27 cm = 5× 100 cm 27 cm =527 cm.

Question 22. 3 m 87 cm = cm Answer: 3 m 87 cm = 3×100 cm 87 cm = 387 cm.

Question 23. 1 m 2 cm = cm Answer: 1 m 2 cm = 1×100 cm 2 cm = 102 cm.

Question 24. 1 m 3 cm = cm Answer: 1 m 3 cm = 1×100 cm 3 cm = 103 cm.

Question 25. 1 m 4 cm = cm Answer: 1 m 4 cm = 1× 100 cm 4 cm = 104 cm.

Question 26. 1 m 7 cm = cm Answer: 1 m 7 cm = 1×100 cm 7 cm = 107 cm.

Question 27. 2 m 7 cm = cm Answer: 2 m 7 cm = 2×100 cm 7 cm =207 cm.

Question 28. 3 m 7 cm = cm Answer: 3 m 7 cm = 3×100 cm 7 cm = 307 cm.

Question 29. 8 m 7 cm = cm Answer: 8 m 7 cm = 8×100 cm 7 cm =807 cm.

Question 30. 8 m 4 cm = cm Answer: 8 m 4 cm = 8 ×100 cm 4 cm = 804 cm.

Question 31. 4 m 9 cm = cm Answer: 4 m 9 cm = 4×100 cm 9 cm =409 cm.

Question 32. 6 m 8 cm = cm Answer: 6 m 8 cm = 6×100 cm 8 cm =608 cm.

Question 33. 9 m 3 cm = cm Answer: 9 m 3 cm = 9×100 cm 3 cm = 903 cm.

Question 34. 2 m 60 cm = cm Answer: 2 m 60 cm =2 ×100 cm 60 cm =260 cm.

Question 35. 3 m 75 cm = cm Answer: 3 m 75 cm = 3×100 cm 75 cm = 375 cm.

Question 36. 6 m 33 cm = cm Answer: 6 m 33 cm = 6×100 cm 33 cm =633 cm.

Question 37. 8 m 9 cm = cm Answer: 8 m 9 cm =8×100 cm 9 cm =809 cm.

Question 38. 4 m 70 cm = cm Answer: 4 m 70 cm = 4×100 cm 70 cm = 470 cm.

Question 39. 7 m 35 cm = cm Answer: 7 m 35 cm = 7×100 cm 35 cm =735 cm.

Question 40. 4 m 17 cm = cm Answer: 4 m 17 cm = 4×100 cm 17 cm = 417 cm.

Question 41. 6 m 4 cm = cm Answer: 6 m 4 cm = 6×100 cm 4 cm =604 cm.

Question 42. 10 m 4 cm = cm Answer: 10 m 4 cm = 10 ×100 cm 4 cm =1004 cm.

Question 43. 10 m 40 cm = cm Answer: 10 m 40 cm = 10 × 100 cm 40 cm =1000 cm 40 cm =1040 cm.

Question 44. 11 m 84 cm = cm Answer: 11 m 84 cm =11×100 cm 84 cm =1100 cm 84 cm =1184 cm.

Explanation: 1 meter = 100 Centimeter To convert from meters to centimeters, simply multiply the number of meters by 100 and change the units to cm.

Question 1. 1 m = cm Answer: 1 m = 1×100 cm = 100 cm.

Question 2. 2 m = cm Answer: 2 m = 2×100 cm = 200 cm.

Question 3. 3 m = cm Answer: 3 m = 3× 100 cm = 300 cm.

Question 4. 7 m = cm Answer: 7 m = 7×100 cm = 700 cm.

Question 5. 5 m = cm Answer: 5 m = 5 × 100 cm = 500 cm

Question 6. 9 m = cm Answer: 9 m = 9 × 100 cm = 900 cm.

Question 7. 4 m = cm Answer: 4 m = 4× 100 cm = 400 cm

Question 8. 8 m = cm Answer: 8 m = 8 ×100 cm = 800 cm.

Question 9. 6 m = cm Answer: 6 m = 6 × 100 cm = 600 cm.

Question 10. 1 m 10 cm = cm Answer: 1 m 10 cm = 1× 100 cm 10 cm =100 cm 10 cm = 110 cm.

Question 11. 1 m 20 cm = cm Answer: 1 m 20 cm = 1 × 100 cm 20 cm = 100 cm 20 cm = 120 cm.

Question 12. 1 m 30 cm = cm Answer: 1 m 30 cm = 1×100 cm 30 cm = 100 cm 30 cm = 130 cm.

Question 13. 1 m 70 cm = cm Answer: 1 m 70 cm = 1 × 100 cm 70 cm = 100 cm 70 cm = 170 cm.

Question 14. 1 m 75 cm = cm Answer: 1 m 75 cm = 1×100 cm 75 cm = 100 cm 75 cm =175 cm.

Question 15. 1 m 65 cm = cm Answer: 1 m 65 cm = 1×100 cm 65 cm =100 cm 65 cm =165 cm.

Question 16. 1 m 64 cm = cm Answer: 1 m 64 cm = 1 × 100 cm 64 cm = 100 cm 64 cm = 164 cm.

Question 17. 1 m 53 cm = cm Answer: 1 m 53 cm = 1 × 100 cm 53 cm = 100 cm 53 cm = 153 cm.

Question 18. 1 m 42 cm = cm Answer: 1 m 42 cm = 1 × 100 cm 42 cm = 100 cm 42 cm = 142 cm.

Question 19. 2 m 42 cm = cm Answer: 2 m 42 cm = 2 × 100 cm 42 cm = 200 cm 42 cm = 242 cm.

Question 20. 8 m 42 cm = cm Answer: 8 m 42 cm = 8 × 100 cm 42 cm = 800 cm 42 cm = 842 cm.

Question 21. 5 m 29 cm = cm Answer: 5 m 29 cm = 5 × 100 29 cm = 500 cm 29 cm = 529 cm.

Question 22. 3 m 89 cm = cm Answer: 3 m 89 cm = 3 × 100 cm 89 cm = 300 cm 89 cm = 389 cm.

Question 23. 1 m 1 cm = cm Answer: 1 m 1 cm = 1 × 100 cm 1 cm = 100 cm 1 cm = 101 cm.

Question 24. 1 m 2 cm = cm Answer: 1 m 2 cm = 1 × 100 cm 2 cm = 100 cm 2 cm = 102 cm.

Question 25. 1 m 3 cm = cm Answer: 1 m 3 cm = 1 × 100 cm 3 cm = 100 cm 3 cm = 103 cm.

Question 26. 1 m 9 cm = cm Answer: 1 m 9 cm = 1 × 100 cm 9 cm = 100 cm 9 cm = 109 cm.

Question 27. 2 m 9 cm = cm Answer: 2 m 9 cm = 2 × 100 cm 9 cm = 200 cm 9 cm = 209 cm.

Question 28. 3 m 9 cm = cm Answer: 3 m 9 cm = 3 × 100 cm 9 cm = 300 cm 9 cm = 309 cm.

Question 29. 7 m 9 cm = cm Answer: 7 m 9 cm = 7 × 100 cm 9 cm = 700 cm 9 cm = 709 cm.

Question 30. 7 m 4 cm = cm Answer: 7 m 4 cm = 7 × 100 cm 4 cm = 700 cm 4 cm = 704 cm

Question 31. 4 m 8 cm = cm Answer: 4 m 8 cm = 4 × 100 cm 8 cm = 400 cm 8 cm = 408 cm.

Question 32. 6 m 3 cm = cm Answer: 6 m 3 cm = 6 × 100 cm 3 cm = 600 cm 3 cm = 603 cm.

Question 33. 9 m 5 cm = cm Answer: 9 m 5 cm = 9 × 100 cm 5 cm = 900 cm 5 cm = 905 cm.

Question 34. 2 m 50 cm = cm Answer: 2 m 50 cm = 2 × 100 cm 50 cm = 200 cm 50 cm = 250 cm

Question 35. 3 m 85 cm = cm Answer: 3 m 85 cm = 3 × 100 cm 85 cm = 300 cm 85 cm = 385 cm.

Question 36. 6 m 31 cm = cm Answer: 6 m 31 cm = 6 × 100 cm 31 cm = 600 cm 31 cm = 631 cm.

Question 37. 6 m 7 cm = cm Answer: 6 m 7 cm = 6 × 100 cm 7 cm = 600 cm 7 cm = 607 cm.

Question 38. 4 m 60 cm = cm Answer: 4 m = 4 × 100 = 400 cm 60 cm = 460 cm.

Question 39. 7 m 25 cm = cm Answer: 7 m = 7 × 100 = 700 cm 25 cm = 725 cm

Question 40. 4 m 13 cm = cm Answer: 4 m = 4 × 100 = 400 cm 13 cm = 413 cm

Question 41. 6 m 2 cm = cm Answer: 6 m = 6 × 100 = 600 cm 2 cm = 602 cm

Question 42. 10 m 3 cm = cm Answer: 10 m = 10 × 100 = 1000 cm 3 cm = 1003 cm

Question 43. 10 m 30 cm = cm Answer: 10 m = 10 × 100 = 1000 cm 30 cm = 1030 cm

Question 44. 11 m 48 cm = cm Answer: 11 m = 11 × 100 = 1100 cm 48 cm 1148 cm

## Eureka Math Grade 4 Module 1 Lesson 16 Problem Set Answer Key

Estimate first, and then solve each problem. Model the problem with a tape diagram. Explain if your answer is reasonable.

Question 2. A gas station had two pumps. Pump A dispensed 241,752 gallons. Pump B dispensed 113,916 more gallons than Pump A. Answer: Given: Number of gallons of gas pumped by Pump A = 241,752 gallons Number of gallons of gas pumped by Pump B = 113,916 more gallons than Pump A

## Eureka Math Grade 4 Module 1 Lesson 16 Exit Ticket Answer Key

Quarterback Brett Favre passed for 71,838 yards between the years 1991 and 2011. His all-time high was 4,413 passing yards in one year. In his second highest year, he threw 4,212 passing yards. Answer: Given: Total yards passed = 71,838 The passing yard in one year = 4,413 The passing yard in the second year = 4,212

Question 3. Assess the reasonableness of your answer in (b). Use your estimate from (a) to explain. Answer: The answer in (b) is 63,213 .and the estimated answer is 64,000. Both the answers are close and reasonable.

## Eureka Math Grade 4 Module 1 Lesson 16 Homework Answer Key

Question 3. A local store was having a two-week Back to School sale. They started the sale with 36,390 notebooks. During the first week of the sale, 7,424 notebooks were sold. During the second week of the sale, 8,967 notebooks were sold. How many notebooks were left at the end of the two weeks? Is your answer reasonable? Answer: The local store started the sale = 36,390 books number of books sold during the first week =7,424 notebooks Number of books sold during the second week = 8,967 notebooks.

## Leave a Comment Cancel Reply

You must be logged in to post a comment.

If you're seeing this message, it means we're having trouble loading external resources on our website.

If you're behind a web filter, please make sure that the domains *.kastatic.org and *.kasandbox.org are unblocked.

To log in and use all the features of Khan Academy, please enable JavaScript in your browser.

## 4th grade (Eureka Math/EngageNY)

Unit 1: module 1: place value, rounding, and algorithms for addition and subtraction, unit 2: module 2: unit conversions and problem solving with metric measurement, unit 3: module 3: multi-digit multiplication and division, unit 4: module 4: angle measure and plane figures, unit 5: module 5: fraction equivalence, ordering, and operations, unit 6: module 6: decimal fractions, unit 7: module 7: exploring measurement with multiplication.

## Standards Alignment

Assessments, professional learning, family engagement, case studies.

NEW EUREKA MATH 2 ® PILOT PACKAGE

Are you looking for new ways to advance equity and build knowledge in your math classroom with high-quality instructional materials? EdReports recently reviewed Eureka Math 2 . Scan the QR code or access the final report .

Check out our special pilot package for only $10 per student.

## Shop Online

SEE THE SCIENCE OF READING IN ACTION

At Great Minds ® , we’re committed to ensuring our curricula are aligned to the latest research on how students best learn to read, write, and build knowledge.

Explore webinars, blogs, research briefs, and more to discover how we incorporate this important body of research.

FREE CLASSROOM PRINTABLES

At Great Minds®, we’re committed to supporting educators with high-quality curricula and resources.

Explore resources designed to aid students in science and engineering and spark classroom conversation.

## Webinar Library

Instructional resources, trending topics, knowledge-building, the science of reading, lesson design, universal design for learning (udl), background knowledge.

Palm Springs, CA

Houston, TX

New Orleans, LA

## Eureka Math Print Materials

As the creator of Engage NY Math and Eureka Math , Great Minds is the only place where you can get print editions of the PK–12 curriculum. Our printed materials are available in two configurations: Learn, Practice, Succeed , or student workbooks, teacher editions, assessment and fluency materials.

The Learn, Practice, Succeed configuration is available for grades K–8 and offers teachers multiple ways to differentiate instruction, provide practice, and assess student learning. The Learn, Practice, Succeed configurations are also available in the following languages:

- Arabic (K–5)
- Armenian (K–6)
- French (K–6)
- Korean (K–6)
- Traditional Chinese (K–3)
- Simplified Chinese (4–6)
- Spanish (K–8)

In addition to our Learn, Practice, Succeed configuration you can get student workbooks, teacher editions, and assessment and fluency materials for Grades PK–12. These materials are also available in Spanish for Grades K–8.

Along with our curriculum print materials, Eureka Math Manipulative Kits and Study Guides are available exclusively from our partner, Didax. We also offer specially priced print bundles.

Our sales team is available to help you navigate our offerings and determine the best package for your school or district.

## Learn, Practice, Succeed Configuration: K–5

- Application Problems
- Problem Sets
- Exit Tickets

Practice Book*

- Sprints & Fluency
- Additional Problems for Homework

Homework Helpers

* The Learn and Practice books provide all of the printed materials a student uses for core instruction.

## Learn, Practice, Succeed Configuration: 6–8

Learn, Practice, Succeed Book*

* The same content found in the Learn , Practice , Succeed books but in one book per module.

## Original Configuration: PK–12

Student Edition*

Printed Packets

* Available in Spanish (Grades K-8)

NOW AVAILABLE

## Eureka Math in Other Languages

Eureka Math is now available in the following languages.

## Traditional Chinese

## Simplified Chinese

## Bundles and Class Sets Available

Bundle options are available for all of our materials (print, digital, PD, etc.). Prices vary by grade and size of class set. Certain grade-levels do not include all packets due to the nature of the grade-level content. Student workbooks are available in class sets of 20, 25, and 30. Prices vary by size of class set.

## every child is capable of greatness

- Job Openings
- Digital Support
- Print Support
- Media Inquiries

Let’s Connect

- Terms of Service
- Privacy Policy
- System Status
- CA Residents: Do Not Sell My Info

## IMAGES

## VIDEO

## COMMENTS

It's

HomeworkTime! Help for fourth graders withEurekaMathModule 1 Lesson 16.EngageNY/

Eureka Math Grade 4 Module 1 Lesson16For moreEurekaMath(EngageNY) videos and other resources, please visit http://EMBARC.onlinePLEASE leave a me...Eureka Math Grade 4 Module 1 Lesson 16 HomeworkAnswer Key. Question1. Zachary’s final project for a college course took a semester to write and had 95,234 words. Zachary wrote 35,295 words the first month and 19,240 words the second month. Given: Total words written in the Zachary’s final project in the complete semester = 95,234 wordsGrade4. Gr4General. Gr4Mod1.Grade4Module1. Topic A: Place Value of Multi-Digit Whole Numbers.Lesson1.Lesson2.Lesson3.Lesson4. Topic B: Comparing Multi-Digit Whole Numbers.Lesson5.Lesson6. Topic C: Rounding Multi-Digit Whole Numbers.Lesson7.Lesson8.Lesson9.Lesson10. Mid-Module. Topic D: Multi-Digit Whole Number Addition ...Eureka Math Grade 4 - Module1- Topic E -Lesson16: Solving two-step word problems using the standard subtraction algorithm and checking for reasonableness...2015-

16Lesson4: Read and write multi- digit numbers using base ten numerals, number names, and expanded form.4•1Homework G4-M1-Lesson41. a. On the place value chart below, label the units, and represent the number 43,082. b. Write the number in word form. forty-three thousand, eighty-two c. Write the number in expanded form.Lesson1: Interpret a multiplication equation as a comparison.Lesson1Homework4. Katrina saved $200 to purchase her tablet. Her father spent 10 times as much money to buy his new computer. How much did her father’s computer cost? Use numbers or words to explain how you got your answer. 5. Fill in the blanks to make the statements true.Lesson1: Interpret a multiplication equation as a comparison.Lesson1Homework4. Katrina saved $200 to purchase her tablet. Her father spent 10 times as much money to buy his new computer. How much did her father’s computer cost? Use number s or words to explain how you got your answer. 5. Fill in the blanks to make the statements true.Unit

1:Module1: Place value, rounding, and algorithms for addition and subtraction. 0/2000 Mastery points. Topic A: Place value of multi-digit whole numbers Topic B: Comparing multi-digit whole numbers Topic C: Rounding multi-digit whole numbers. Topic D: Multi-digit whole number addition Topic E: Multi-digit whole number subtraction.EurekaMath. Print Materials. As the creator of Engage NYMathandEurekaMath, Great Minds is the only place where you can get print editions of the PK–12 curriculum. Our printed materials are available in two configurations: Learn, Practice, Succeed, or student workbooks, teacher editions, assessment and fluency materials.